Posted on: 6 marca, 2021 Posted by: Redakcja Comments: 0

Bardzo często mówi się o dysfunkcjach seksualnych, którymi są impotencja czy przedwczesny wytrysk. Równie ważne są jednak zaburzenia preferencji seksualnych, które skupiają się na psychologicznym aspekcie seksu. Przedstawimy Państwu parafilie, a więc swego rodzaju patologiczne wyznaczniki tego, co może podobać się w obrębie pociągu seksualnego i praktyk łóżkowych.

Czym jest parafilia?

Znane powszechnie jako zboczenia czy perwersje dla seksuologów są obszarem interesujących badań natury ludzkiej. Odchylenia od normy na tle seksualnym są niczym desperacka próba osiągnięcia satysfakcji seksualnej w nietypowy sposób, w sytuacji, kiedy ”normalne” czynności nie pozwalają na szczytowanie. Parafilia towarzyszy konieczność pojawienia się określonych osób, zachowań czy przedmiotów, które wyzwalają podniecenie.

BDSM.

Niektórych może zaskakiwać, iż ten rodzaj aktywności seksualnej zaliczany jest do parafilii. Skrótowiec ten pochodzi od słów „związywanie” i „dyscyplina” (ang. bondage & discipline, B&D), „dominacja” i „uległość” (ang. domination & submission, D&s, D/s), sadyzm i masochizm (ang. sadism & masochism, S&M), jego rozwinięcie w dużym stopniu wyjaśni, na czym polega. Najprościej mówiąc, jedna ze stron wchodzi w rolę dominatora/dominy, a druga uległego/uległej. Podczas aktu seksualnego para pozwala sobie na przekraczanie własnych granic, poprze korzystanie z systemu kar i nagród. Oczywiście wszystko odbywa się z obopólną zgodą partnerów. Zdarza się, iż kochankowie przenoszą swój sposób spędzania czasu w sypialni na życie codzienne, co działa jak swego rodzaju afrodyzjak.

Ekshibicjonizm

To zaburzenie polegające na potrzebie publicznego obnażania się przed najczęściej nieznajomymi osobami. Łączy się z odczuwaniem satysfakcji osoby zaburzonej poprzez wywoływanie w drugiej osobie określonej reakcji (najlepiej strachu, zawstydzenia). Ekshibicjonizmowi niejednokrotnie towarzysz także masturbacja przed zaskoczonym świadkiem.

Fetyszyzm

Kojarzyć się może z czymś dosyć typowym, a więc umiłowaniu względem określonej części ciała czy elementu garderoby, stanowi parafilię. Od standardowej sympatii względem piersi, oczu czy szpilek parafilię odróżnia absolutna konieczność pojawienia się obiektu, by w ogóle można było mówić o podnieceniu seksualnym. Jeżeli zatem po prostu lubisz seksowny tyłek swojego faceta, ale nie musisz na niego patrzeć, by nabrać ochoty na seks, to wszystko z Tobą w porządku.

Pedofilia

Należy do najbardziej piętnowanych parafilii. Zadaniem tego artykułu nie jest ocenianie moralności osoby dopuszczającej się współżycia z osobą nieletnia, jednak ciężko nie wspomnieć, iż czynności seksualne z dziećmi należą do paskudnych i obrzydliwych. Jego konsekwencje dziecko może nieść ze sobą do końca życia. Definicja głosi, iż to zaburzenie preferencji dotyczy pociągu seksualnego i/lub zaspokajania potrzeb seksualnych z osobą, która nie weszła jeszcze w okres rozwoju psychoseksualnego.

Masochizm seksualny

Sadomasochizm polega na tym, że osobę cierpiącą na to zaburzenie preferencji charakteryzuje czerpanie satysfakcji seksualnej z doznawania bólu podczas stosunku. Odczucia dotyczą zarówno cierpienia fizycznego, jak i psychicznego. ”Mile widziane” są tu wszelkiego typu obelgi, uderzenia i szeroko pojęte nieludzkie traktowanie.

Sadyzm seksualny

Jest podnieceniem fizycznym, który wynika ze sprawiania komuś bólu psychicznego i/lub fizycznego. To, co odróżnia tę parafilię od BDSM to brak zgody partner na tego typu zachowania. Jako czynnik wyzwalający uznaje się rak akceptacji kochanka na określone zachowania oraz wykorzystywanie bezbronności drugiej osoby.

Podglądactwo

Od francuskiego wojeryzm polega na czerpaniu spełnianie seksualnego z obserwowania osoby masturbującej się lub osób uprawiających seks. Najczęściej ma to miejsce ez świadomości obserwowanych osób. Takim zachowaniem niejednokrotnie towarzyszy onanizm osoby zaburzonej i późniejsze fantazjowanie na temat zaobserwowanych widoków.

Fetyszyzm transwestycyjny

Idealnym przykładem może być osoba dragqueen jest zaburzeniem seksualnym. Jak można się domyśleć, polega na przebieraniu się za przedstawiciela płci przeciwnej. Co istotne, dotyczy zazwyczaj osób heteroseksualnych, które niekoniecznie muszą mieć problem z akceptacją własnej płci.