Posted on: 6 marca, 2021 Posted by: Redakcja Comments: 0

Poronienie, czyli utrata ciąży przed 22 tygodniem to zjawisko, które dotyczy nawet połowy kobiet. Zjawisko to może mieć wiele przyczyn, jednak w głównej mierze związane jest z nieprawidłową budową genetyczną zarodka czy innymi zaburzeniami, które uniemożliwiają donoszenie ciąży. Nie każde poronienie oznacza, że kolejna ciąża również będzie zagrożona – w większości przypadków kończy się narodzinami zdrowych dzieci, dlatego przyszli rodzice nie powinni tracić nadziei, mimo iż przeżywają wyjątkowo trudne chwile.

Jakie są przyczyny poronienia?

Przyczyn poronienia jest wiele, a do tego nie zawsze można je precyzyjnie określić nawet mimo rozwiniętych metod diagnostyki. W większości przypadków poronienia dotyczą obciążeń genetycznych zarodka, które mogą pojawiać się samoistnie, nawet u całkowicie zdrowych par. Takiego poronienia nie sposób zatrzymać, ponieważ organizm kobiety sam odrzuca płód. Poronienie może być spowodowane urazem fizycznym, spożywaniem alkoholu oraz innych używek, narażeniem ciężarnej styczność ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi. Do przedwczesnego zakończenia ciąży mogą przyczynić się wady anatomiczne kobiety, niektóre choroby bakteryjne i wirusowe, a także silne przeżycia, w szczególności stres. Określenie genetycznych przyczyn poronienia wymaga wykonania specjalistycznych badań opartych na fragmentach tkanek z pochodzących z poronienia, które może zabezpieczyć np. personel medyczny. Na taki krok decyduje się coraz większa liczba par.

Czy po poronieniu można urodzić zdrowe dziecko?

Poronienie rodzi nie tylko wiele żalu, ale również pytania o to, czy możliwe jest jeszcze posiadanie potomstwa. Otóż poronienie ma wiele przyczyn, dlatego też nie wyklucza możliwości posiadania zdrowego dziecka. Utrata ciąży może dotyczyć nawet 20% kobiet, u których ciąża jest już zdiagnozowana, a jednak większość z nich zostaje jeszcze matkami. Kobieta, która przeszła poronienie zazwyczaj zaliczana jest do grupy ryzyka, wymaga wykonania podstawowych badań, które pozwolą na określenie, czy z punktu widzenia anatomii i parametrów biochemicznych kolejna ciąża jest możliwa. W przypadku poronienia samoistnego starania o dziecko można podjąć już w następnym cyklu, natomiast w przypadku konieczności łyżeczkowania jamy macicy po poronieniu zatrzymanym lub do którego doszło po 13 tygodniu, lekarze zalecają 3-6 miesięcy przerwy, by kobiecy organizm mógł się zregenerować. Po pierwszym poronieniu szanse na zdrową ciążę są naprawdę duże, jednak w przypadku poronień nawracających konieczne może okazać się wykonanie badań genetycznych, a każda kolejna ciąża może być obarczona ryzykiem.

Ciąża po poronieniu – jak się do niej przygotować?

Po poronieniu ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie fizyczne, ale również psychologiczne – przyszli rodzice muszą być gotowi na powiększenie rodziny i muszą pogodzić się ze swoją stratą. Starania o dziecko powinno zostać poprzedzone badaniem USG, morfologią, badaniem moczu i badaniami hormonalnymi, a także minimum 3-miesięczną suplementacją kwasu foliowego. Niezwykle ważne jest zdrowe odżywianie się, unikanie stresu i odpoczywanie. Płodność zwiększa także codzienna aktywność fizyczna. Para starająca się o dziecko musi stosować się do wskazówek lekarza i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ starania o dziecko mogą trwać 6-12 miesięcy. Lekarz może przepisać środki farmakologiczne, które wspierają naturalną płodność, regulują cykl miesięczny lub pomagają kobiecie w utrzymaniu ciąży. Wszystko zależy od tego, czy uda się zdiagnozować przyczynę poronienia.