Posted on: 6 marca, 2021 Posted by: Redakcja Comments: 0

Tabletka po to tzw. antykoncepcja awaryjna, którą można zażywać nawet do 72 godzin po stosunku, podczas którego istnieje ryzyko zapłodnienia. Przydaje się w sytuacjach nieplanowanych, kiedy zawodzi prezerwatywa, stosunek przerywany, a sytuacja pary nie skłania ku posiadaniu potomstwa. Ważne jest szybkie przyjęcie tabletki – im wcześniej to tego dojdzie, tym mniejsze jest ryzyko ciąży.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Wbrew głosom przeciwników antykoncepcji tabletka po wcale nie ma działania poronnego. Dostępne na rynku preparaty opierają się na działaniu octanu uliprystalu lub levonorgestrelu. Substancje te mają na celu opóźnienie owulacji, zagęszczenie śluzu w szyjce macicy oraz utrudnienie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Lekarze zalecają, by tabletki po zażywać do 72 godzin po odbyciu ryzykownego stosunku, jednak w przypadku octanu uliprystalu działanie hamujące owulację utrzymuję się do 120 godzin. Antykoncepcja awaryjna nie jest w 100% skuteczna, o czym należy pamiętać podczas jej przyjmowania. Istnieje ryzyko zajścia w ciążę nawet pomimo zażycia tabletki. Wpływ na to ma wiele czynników, spośród których najważniejszy jest czas zażycia preparatu. Wraz z każdą godziną skuteczność takiej antykoncepcji maleje.

Jak można kupić antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna aktualnie jest dostępna wyłącznie na receptę lekarską. Wiele kontrowersji wzbudziła możliwość kupienia preparatu opierającego się na octanie uliprysalu w okresie pomiędzy kwietniem 2015 a lipcem 2017 roku bez recepty. Przepisy zmieniono, dlatego też obecnie bez recepty żadnej z awaryjnych metod antykoncepcji otrzymać nie można. Warto podkreślić, że receptę na środek może przepisać każdy lekarz, w tym również internista, a nawet stomatolog. W momencie, w którym pojawiły się e-recepty, kupno tabletek po nie sprawia większych problemów – jest wielu lekarzy, którzy za odpowiednią kwotę wystawią taką receptę i prześlą jej kod. Cena wystawienia recepty jest różna, ale zwykle nie przekracza 50 złotych i co ważne, kod recepty można otrzymać właściwie “od ręki”.

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest bezpieczne?

Tabletki po to antykoncepcja wykorzystywana jedynie w sytuacjach awaryjnych, a więc sporadycznie – nie powinno być to częściej niż raz na cykl. Ich przyjmowanie wiąże się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Mogą pojawiać się nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy. Bardzo często spotykanym działaniem niepożądanym jest przesunięcie terminu krwawienia miesięcznego oraz krwawienia między miesiączkowe, czasem organizm potrzebuje nawet kilku cykli, by powrócić do równowagi. Octan uliprystalu osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej, dlatego też jeśli jest ona stosowana, do czasu wystąpienia menstruacji należy zabezpieczać się dodatkową metodą antykoncepcji, np. prezerwatywą.

Czy antykoncepcja po wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Antykoncepcja po opiera się na dużej dawce hormonów, które nie są obojętne dla organizmu i mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Interakcje są możliwe, jeśli kobieta przyjmuje ryfabutynę, ryfampicynę, enobarbital, fenytoinę, karbamazepinę, fosfenytoinę, prymidon, okskarbazepinę czy rytonawir. Interakcje mogą również powodować tabletki po przyjmowane jednocześnie z lekami przeznaczonymi do leczenia depresji oraz opierające swój skład na zielu dziurawca. Warto dokładnie przeczytać ulotkę, przed przyjmowaniem antykoncepcji awaryjnej lub skonsultować się z lekarzem, jeśli jednocześnie są przyjmowane inne leki na stałe.